Спогади старожилів

Із спогадів Домбровської Марії Вікторівни, жительки с. Довгалівка, 1906 року народження:
   "Біля церкви був невеликий будиночок-школа, там жила і вчителька  Ніна  Павлівна. Навчання велося  російською мовою. Було три класи, дітей було мало, десь біля десяти. Приходив піп на закон Божий. Вибирав дітей для церковного хору. До школи я ходила тільки тоді, коли було тепло, бо не було у що взутися... Вчителька була дуже строга, неслухняних била палкою (квадратіком). Ходити до школи могли діти тільки заможних батьків, тому більшість дітей не мали змоги відвідувати школу."
 
Із спогадів Василюка Трохима Андрійовича, жителя с. Москалівка, 1912 року народження.
    Після революції було у селі Москалівка 3 класи. Учителював в 20-ті роки Гурський Владислав, поляк. У 1924 році в школу прислали нову вчительку Коновалову Ірину, родом вона була із с. Човгузів. В Довгалівці з 1928 року вчителювала Миклашевська Зінаїда і її чоловік. Вони працювали в Довгалівській школі аж до війни...
   Після війни була вчителька Ірина Савицька, потім із 1948 року-Хмелюк.
   У Довгалівці відкрилася школа у 1918 році. Вона розмістилася у колишньому  панському маєтку. Навчалися діти різні за віком від 8 до 16 років. Довгий час вчителем був Глинка, він був гарним музикантом, грав на мандоліні. Тоді було 3 групи дітей, 1-3 класи. З 1938 р. аж до початку війни навчали дітей Конофат, Царук С.В.   
Із розповіді Шпинюк Лідії М., жительки с. Довгалівка, 1926 року народження.
  По закінченні Великої Вітчизняної війни деякий час були дві початкові школи: і в Довгалівці, і в Москалівці. У 60-ті роки ці дві школи були об'єднані. Довгалівська школа стала семирічною. Директором Казмірчук із Миклаш. Школа мала підсобне господарство, два гектари землі, свині (6 голів), пару коней, а також сільськогосподарський інвентар: віз, плуг, борони. Був завгосп, який цим відав. В школі була секретарем Кузьмук Лікера Михайлівна, також вона була секретарем в сільській раді.
   Деякий час у Довгалівську школу ходили діти із сусіднього села Погорільці. У 1938-1941 роках їх навчалося у нашій школі щороку більше 100 чоловік. В той час у Довгалівській школі були паралельні класи, в яких навчалось по 30-35 учнів.